Wieczór wspólnego śpiewu w ECS - nowa kolęda “Karczmarz” zabrzmiała po raz pierwszy

2 min czytania
Wieczór wspólnego śpiewu w ECS - nowa kolęda "Karczmarz" zabrzmiała po raz pierwszy

W Gdańsku ogród zimowy Europejskiego Centrum Solidarności wypełnił się ludźmi i głosami – od najmłodszych po starszych. Atmosfera przypominała rodzinne spotkanie przy ogniu, tylko zamiast rozmów były kolędy. Organizatorzy rozdawali specjalne broszury, a publiczność uczyła się wspólnie nowych utworów. To była wieczorna celebracja muzyki i pamięci, która po raz kolejny przyciągnęła różne pokolenia.

  • Kolędowanie w ECS - ogród zimowy zamienił się w salę śpiewu
  • Gdańsk - wieczór dla rodzin, par i muzyków amatorów oraz profesjonalistów

Kolędowanie w ECS - ogród zimowy zamienił się w salę śpiewu

W przestrzeni znanej z wystaw i wydarzeń kulturalnych rozbrzmiały zarówno tradycyjne, jak i nowe kompozycje. Po raz 12. w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) mieszkańcy i goście spotkali się, żeby wspólnie śpiewać. Każdy uczestnik otrzymał kolędowniki - przygotowane na tę okazję broszury z tekstami, dzięki którym nawet osoby, które nie znały melodii, mogły dołączyć do chóru. W programie znalazły się utwory historyczne oraz współczesne aranżacje.

W trakcie wieczoru publicznie zaprezentowano też nową, doroczną kolędę ECS - szóstą z kolekcji, zatytułowaną “Karczmarz”. Premiera brzmiała naturalnie pośród wspólnego śpiewu, co tylko podkreśliło kameralny charakter spotkania.

Gdańsk - wieczór dla rodzin, par i muzyków amatorów oraz profesjonalistów

Na wydarzeniu pojawiły się całe rodziny, pary i osoby indywidualne — zarówno amatorzy, jak i zawodowi muzycy. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele miasta i instytucji - obecni byli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz p.o. dyrektor ECS Magdalena Mistat. Obecność władz i kierownictwa ECS podkreśliła znaczenie tej tradycji dla życia kulturalnego miasta.

Spotkanie miało swobodny przebieg - nie było scenicznej dystynkcji między wykonawcami a słuchaczami, co sprzyjało wspólnemu uczeniu się i wspieraniu się głosami. Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejna edycja odbędzie się za rok, co daje czas na przypomnienie repertuaru i wyczekiwanie następnego wspólnego wieczoru.

Wrażenia i praktyczne informacje dla mieszkańca - warto wiedzieć Uczestnictwo w takim wydarzeniu to nie tylko słuchanie kolęd, ale okazja do poznania nowych aranżacji i integracji z sąsiadami. Dla tych, którzy chcą wziąć udział następnym razem, warto mieć na uwadze:

  • przychodzić nieco wcześniej, żeby zdobyć miejsce i broszurę z tekstami;
  • zabrać ze sobą coś ciepłego - ogród zimowy potrafi być chłodny podczas dłuższego wieczornego śpiewania;
  • śledzić komunikaty ECS, bo tam pojawią się informacje o repertuarze i ewentualnych zmianach organizacyjnych.

Wydarzenie pokazało, że proste formy wspólnego działania - śpiew, teksty w ręku i życzliwa atmosfera - potrafią na chwilę zjednoczyć różne pokolenia i przypomnieć, czym jest wspólnota dźwięków w mieście.

na podstawie: UM Gdańsk.

Autor: krystian