Uwaga! Burze/1 (komunikat RSO)

Bieg św. Dominika zmieni ruch w centrum. Ulice i parkingi z ograniczeniami

Bieg św. Dominika zmieni ruch w centrum. Ulice i parkingi z ograniczeniami

Na trasie biegu pojawią się zamknięte ulice, a kierowcy nie wszędzie dotrą do parkingów. W Gdańsku trzeba liczyć się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu związanymi z Biegiem św. Dominika. Utrudnienia obejmą między innymi okolice Długiego Targu, Podwala Przedmiejskiego i Teatru Szekspirowskiego. Najwięcej ograniczeń będzie dotyczyć centrum oraz dojazdu do kilku miejsc postojowych.

  • Pętla biegu obejmie Długi Targ i Podwale Przedmiejskie
  • Wjazdy, wyjazdy i parkingi z osobnymi ograniczeniami

Pętla biegu obejmie Długi Targ i Podwale Przedmiejskie

Bieg św. Dominika zostanie rozegrany na zamkniętej pętli o długości 1385 metrów. W programie znalazło się pięć konkurencji:

  • prolog „Goń św. Dominika” dla uczestników bez względu na wiek i poziom umiejętności,
  • wyścigi wózkarzy,
  • bieg kobiet na 5 km,
  • bieg mężczyzn na 5 km,
  • bieg elity na 10 km, będący mistrzostwami Polski kobiet i mężczyzn.

Trasa prowadzi przez Długi Targ, Powroźniczą, Ogarną, Słodowników, buspas na Podwalu Przedmiejskim, Zbytki, Bogusławskiego, ponownie Ogarną, Garbary i Długą.

Zgodnie z informacją organizatora, Klubu Lekkoatletycznego „Lechia” Gdańsk, pas drogowy na tych ulicach będzie zamknięty 1 sierpnia od godz. 13:00 do 18:30. Jeden pas Podwala Przedmiejskiego, na odcinku od Słodowników do Zbytków, zostanie wyłączony przez policję już w przedziale od godz. 13:00–13:15 do 18:30.

Wjazdy, wyjazdy i parkingi z osobnymi ograniczeniami

Zmiany obejmą także dojazd do ulic bocznych oraz parkingów. Szczegółowe zasady przedstawiają się następująco:

  • Wjazd i wyjazd ulicą Słodowników w kierunku Ogarnej i Powroźniczej będzie możliwy do godz. 12:45–13:00. Później, do godz. 18:30, przejazd zostanie zamknięty.
  • Dojazd ze Słodowników do Ławniczej pozostanie dostępny do godz. 12:45–13:00 wyłącznie dla mieszkańców i dostaw.
  • Z ulicy Zbytki będzie można dojechać w kierunku Pocztowej do godz. 12:45–13:00. W czasie biegu przejazd zostanie zamknięty, z wyjątkiem potrzeb mieszkańców i dostaw.
  • Wjazd i wyjazd ze Zbytków w kierunku Bogusławskiego i Teatru Szekspirowskiego będzie możliwy do godz. 12:45–13:00, a następnie zostanie zablokowany do 18:30.
  • Dojazd do parkingu przy ul. Nowej Bogusławskiego od strony Zbytków będzie możliwy do godz. 13:00. Później przewidziano przejazdy w przerwach między biegami: 14:15–14:25, 14:50–15:00, 15:50–16:00 oraz 16:50–17:20.
  • Wyjazd ulicą Bogusławskiego przez Katownię i Dalek w kierunku Okopowej nie będzie możliwy od godz. 13:15 do 18:30. W razie niezbędnych potrzeb służb przejazd może zostać otwarty w wymienionych okienkach czasowych.
  • Wjazd z Okopowej na Bogusławskiego od strony Katowni będzie zamknięty w tych samych godzinach. Także tutaj ewentualne przejazdy służb przewidziano w przerwach między konkurencjami.
  • Po decyzji policji, od godz. 18:30, wymienione kierunki mają zostać otwarte na stałe.

Część parkingów zostanie wyłączona wcześniej niż sama trasa biegu. Miejsca postojowe przy ulicach Powroźniczej, Ogarnej, Słodowników, Zbytków i Pocztowej, gdzie zaplanowano potrzeby PFRON, nie będą dostępne od 31 lipca od godz. 16:00 do 1 sierpnia do godz. 18:30. Ograniczenia w dojeździe do parkingów przy ul. Bogusławskiego, w strefie Teatru Szekspirowskiego, potrwają 1 sierpnia od godz. 13:00 do 18:30.

Dla kierowców oznacza to, że samochód pozostawiony na jednym z wymienionych parkingów trzeba będzie przestawić jeszcze przed rozpoczęciem ograniczeń w piątek. W sobotę najbezpieczniej zaplanować dojazd do tej części centrum przed południem albo uwzględnić czasowe przerwy wskazane przez organizatora.

Bieg św. Dominika jest organizowany w Gdańsku od 1994 roku. Od początku pozostaje stałym elementem programu Jarmarku św. Dominika.

na podstawie: Portal gdansk.pl.