Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Dla czego warto przestrzegać ubioru zgodnie z BHP?

Wielu ludzi zastanawia się dla czego warto przestrzegać ubioru zgodnie z bhp ? Niektórzy wręcz uważają to za nie potrzebne lub wręcz utrudniające im pracę. Dla tego postaramy się wam wytłumaczyć dla czego ubiór roboczy zgodny z BHP jest bardzo ważny dla was, i waszego bezpieczeństwa.

Po co mi ubranie ochronne?

Wielu ludzi nad tym się zastanawia. Odpowiedź jest bardzo prosta, chodzi o bezpieczeństwo. Zakładanie rękawic ochronnych czy specjalnych butów to nie jest wymysł z powietrza, tylko oparty często na prawdziwych wypadkach w zakładach pracy. Załóżmy jednak, że pracownikowi pracującemu w zakładzie produkcyjnym gdzie dużo się tnie i przenosi ciężary nie chciało się zakładać butów ochronnych, oraz rękawic. I dajmy na to w trakcie przenoszenia jakiegoś ciężaru, wyślizguje się on mu z ręki, co jest spowodowane na przykład tym że mu się spociły ręce, po czym ciężar ten z impetem ląduje mu na stopie, łamiąc palce. Gdyby założył rękawice to po pierwsze miałby lepszy chwyt, a po drugie nosząc obuwie ochronne to albo by uniknął urazu, albo byłby on znacznie mniej poważny. Dla tego bardzo ważne jest noszenie ubrań ochronnych takich jak, buty, kaski czy też rękawice. Innym przykładem może być budowa. Dajmy na to pracownik nie założył kasku pracując na wysokości, a piętro wyżej jego kolega upuścił na przykład śrubokręt. W tym momencie ląduje on na jego głowie, zabijając go. A można było tego uniknąć, poprzez założenie kasku. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie są najważniejsze, dla tego warto zakładać takie sprzęty ochronne jak między innym buty, kaski czy też rękawice, nawet jeśli nie są one zbyt wygodne.

Aspekty prawne

Do tego dochodzą też kwestie prawne, na przykład, gdy dojdzie do wypadku, a pracownikowi nie chciało się zakładać ubrania ochronnego, to jest to podstawa do niewypłacenia przez ubezpieczyciela pieniędzy, jeżeli pracownik lub pracodawca są ubezpieczeni dodatkową polisą, bo nie spełniono odpowiednich warunków. Drugą kwestią są kontrole oraz kary. Jeżeli pracownik nie założy stroju ochronnego jak na przykład rękawice, jeżeli są wymagane na danym stanowisku pracy, to naraża pracodawcę na duże kary finansowe, i nie tylko. Ponadto, jeżeli pracodawca może to uznać za podstawę do ukarania pracownika na przykład naganą z wpisem do akt, a w skrajnych przypadkach dyscyplinarnym zwolnieniem. Dla tego warto przestrzegać norm BHP. Zakładanie butów, czy innych elementów ochronnych jak na przykład rękawki to ochrona i dla pracownika i dla pracodawcy.

Podsumowanie

Jeżeli zapewniono pracownikowi odpowiedni na danym stanowisku sprzęt ochronny jak na przykład okulary ochronne czy też specjalne fartuchy, to warto je zakładać. Po pierwsze zapewniają pracownikowi ochronę przed urazami, po drugie chronią pracodawcę przed konsekwencjami prawnymi. A jeżeli nie zapewniono ich, to lepiej, aby pracownik nie podejmował pracy na takim stanowisku, gdyż stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia, a być może nawet jego życia, a dla jego pracodawcy poważne konsekwencje.

Dodatkowe informacje a także wiele odzieży ochronnej i roboczej znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - sprawdź więcej.