Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Dobry tytoń

Kupowanie gotowych wyrobów tytoniowych takich jak papierosy czy cygaretki bywa kosztowne. Dlatego wielu palaczy decyduje się na ich samodzielne skręcanie z wykorzystaniem tytoniu oraz innych akcesoriów dostępnych w sklepach tytoniowych.

Wiele osób wskazuje także, że papierosy własnej produkcji mają lepszy smak, a do tego można mieć pewność, co się w nich znajduje. Jednak jak rozpoznać dobry tytoń wysokiej jakości, który dobrze sprawdzi się przy różnych sposobach palenia? 

Wysoka jakość tytoniu - na co zwrócić uwagę?

W przypadku suszu tytoniowego pierwszym elementem zwracającym uwagę na wysoką jakość produktu jest przyjemny aromat i smak. Dodatkowo podczas palenia nie powinien wytwarzać zbyt dużej ilości dymu ani palić się zbyt szybko - to może świadczyć o dużej ilości zanieczyszczeń oraz nieodpowiedniej wilgotności. 

Tytoń przed zakupem należy koniecznie obejrzeć z bliska. W przypadku materiału dobrej jakości w suszu liście będą pocięte na kawałki, których grubość wynosi około 6-7 mm. W dobrym produkcie ponadto nie będą znajdować się kawałki patyków.Jakościowy tytoń jest poprawnie oczyszczony i odgrzybiony. Warto także pamiętać, że jest on bardzo wrażliwy na nieodpowiednie warunki podczas przechowywania. Dobry sklep tytoniowy zawsze dba o to, by jakość produktu nie uległa obniżeniu, jednak przed każdym zakupem należy dokładnie obejrzeć susz, nawet jeśli jest to wyrób dobrej marki.

Wilgotność

Wilgotność to bardzo istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie tytoniu. W produkcie dobrej jakości powinna plasować się ona na poziomie 6-8 %. Jeśli będzie zbyt suchy, palenie będzie przebiegać zbyt szybko. Z kolei zbyt wysoka wilgotność to dużo dymu, którym jednak trudno jest się zaciągnąć, przez co palenie staje się mało efektywne.Oczywiście tytoń po zakupie należy odpowiednio przechowywać, by nie wysechł za bardzo lub nie wchłaniał wilgoci. Otwartą paczkę można przechowywać w szczelnym pojemniku (np. słoiku lub pudełku do przechowywania żywności), a zbyt wilgotny susz dosuszyć przed zwijaniem, na przykład na kaloryferze lub w kuchence mikrofalowej.Oczywiście powyższa zasada nie dotyczy tytoniu do sziszy. Jest on bowiem namaczany, a następnie dodaje się do niego melasę, miód lub glicerynę oraz ewentualne dodatki smakowe.

Rodzaje cięcia tytoniu

Tytoń dostępny jest w kilku wariantach, różniących się od siebie sposobem cięcia. Każdy z nich ma inne przeznaczenie - nie każdy będzie nadawać się do papierosów, cygaretek lub fajki. 
Jednym z nich jest tytoń w liściach; korzystanie z niego wymaga wiedzy i umiejętności niezbędnych do jego prawidłowego pocięcia. Do ręcznego skręcania papierosów lepiej sprawdzi się shag - ma formę długich włókien, co ułatwia kręcenie w rękach. Jeżeli jednak używamy maszynki, znacznie lepszym wyborem będzie krajanka papierosowa, przystosowana do tego sposobu przygotowywania papierosów. W takiej sytuacji kupno większych kawałków lub tytoniu typu shag, i samodzielne ich cięcie, jest po prostu stratą czasu.

Cena a jakość

Każdy zwraca uwagę na cenę kupowanego tytoniu. Wiele osób jest przekonanych, że im produkt jest droższy, tym wyższa jest jego jakość. Niekoniecznie tak jednak jest. Doskonałej jakości tytoń może mieć naprawdę rozsądną cenę, i odwrotnie - sprawny marketing może sprawić, że niezbyt dobry produkt będzie bardzo drogi. Dlatego tak ważne jest obejrzenie tytoniu przed zakupem - niezależnie od tego, czy ma trafić do papierosów, fajki czy sziszy. Gdańsk należy do miast, w których znalezienie wysokojakościowego tytoniu w rozsądnej cenie nie jest trudne. Specjalistyczne sklepy oferują dobrej jakości tytoń w korzystnych cenach.