W czwartek, 21 września w Dworze Artusa odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Gdańska. Podczas uroczystości po raz kolejny zostały wręczone medale księcia Mściwoja II oraz św. Wojciecha. W ceremonii wzięli udział także strażnicy miejscy.
Poczet sztandarowy.JPG

Uroczyste otwarcie sesji rozpoczęło się w Wielkiej Sali od wprowadzenie sztandaru Rady Miasta przez poczet sztandarowy kompanii honorowej gdańskiej straży miejskiej. Po nim tradycyjnie nastąpił wystrzał z feluki.

wystrzał z feluki.JPG

Przyznane podczas sesji medale to najważniejsze - obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - odznaczenia gdańskiej Rady Miasta. Rada ustanowiła je w 1996 roku. Przyznawane są osobom i instytucjom za wybitne zasługi na rzecz Gdańska i za działania, które przyczyniły się do rozsławienia miasta w kraju i na świecie. W tym roku Kapituła wyróżniła siedem osób oraz jedną organizację.

Medale Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II od Rady Miasta Gdańska - relacja na gdansk.pl

medale św. Wojciecha i Mściwoja II
Grzegorz Mehring - gdansk.pl

Medale św. Wojciecha otrzymali: dr hab. n. med. Jacek Jassem, Leszek Możdżer, dr hab. Aleksander Hall oraz Gerd-Dietrich Ewert.
Medale Księcia Mściwoja II otrzymali: dr hab. n. med. Janusz Limon, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Tadeusz Zdunek, Stowarzyszenie Czerwonej Róży.